KOGO Architektura – pracownia architektoniczna | Toalety na dworcu centralnym w Warszawie - KOGO Architektura - pracownia architektoniczna

Toalety na dworcu centralnym w Warszawie

Współpraca: Magda Hess
Lokalizacja: Warszawa


Główną ideą projektu jest stworzenie dynamicznej atmosfery wnętrza symbolizującej ruch (kolei). Cała przestrzeń toalet wydaje się być w ciągłym ruchu dzięki wykorzystaniu listewek z corianu jako wypełnienie ścian i sufitów. Zaletą wykorzystanego materiału jest łatwość utrzymania w czystości oraz wytrzymałość na czynniki mechaniczne, jest to również materiał ekologiczny. Funkcje toalet tworzy drewniany pas okalający wnętrze, kształtujący przestrzeń do higieny osobistej oraz oświetlenie. W nawiązaniu do nowoczesnych trendów przy projektowaniu wnętrz zapewnia trwałość i jasny przekaz tworzonej architektury.

Minimalizm formy kształtującej funkcje toalet jest łatwy w odbiorze, jest swoistym “przystankiem w podróży”, przeciwieństwem dla reszty dynamicznej przestrzeni. Drewniany pas jest elementem stałym, solidnym, “zatrzymanym w ruchu”.

Projektowane przestrzenie mają za zadanie stworzenie efektu “ruchomych, podróżujących” wnętrz jako pierwszego wrażenia wchodzącej do nich osoby, by po chwili obserwator odnalazł proste, minimalistyczne elementy wykonane całkowicie z naturalnego materiału, które są zawieszone w “ruchu”.